Společenský agent Jiří Mucha

Posted by

Společenský agent Jiří Mucha

Stáhnout knihu Společenský agent Jiří Mucha zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. Autor, v té době malý chlapec, sotva mohl chápat vše, co se kolem něj děje. Ale právě v tom tkví jedno z kouzel knihy, kdy přes fragmenty dětských vzpomínek nahlížíme do prostředí pražské diplomatické společnosti v prvním desetiletí studené války.

Po roce 1989 se autor se vrací do Prahy a snaží se na základě rozhovorů a dostupných dokumentů rozluštit důvody a okolnosti, které vedly k dočasnému odvolání jeho otce zpět do Londýna a poznamenaly život jeho matky a sestry. Celý příběh rámují dva rozhovory s Geraldinou Muchovou, manželkou Jiřího Muchy. Autor postupně nachází informace o tom, že milostná aféra jeho matky s pražským intelektuálem Jiřím Muchou nebyla z Muchovy strany náhlým vzplanutím citů, ale operací Státní bezpečnosti, v níž Mucha sehrával roli “společenského agenta”. Kniha tak nabývá charakter “klíčového románu”, v němž vystupují známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh poskytuje nečekaný pohled na Muchovu činnost za komunistického režimu i na mnohé další aktéry té doby a dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a “řídila” kroky občanů.

Jiří Mucha, syn malíře Alfonse Muchy, byl novinář, spisovatel, vězeň komunistického režimu a polistopadový předseda československého PEN klubu.

Štítky:
Vzpomínky,
Literatura,
Československo,
Diplomacie,
Novináři,
Diplomaté,
Agenti,
Komunistický režim,
Rodinné vztahy


Společenský agent Jiří Mucha


Přečtěte si knihu Společenský agent Jiří Mucha online zdarma

Kód: D0147172
EAN: 9788072602681
ISBN: 978-80-7260-268-1
Nakladatel: Prostor
Vazba: Pevná s přebalem lesklá
Počet stran: 250
Rozměry: 135,0×210,0x25,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Světová próza