Skutečný život Sebastiana Knighta

Posted by

Skutečný život Sebastiana Knighta

Stáhnout knihu Skutečný život Sebastiana Knighta zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Prvním anglicky psaným románem Vladimira Nabokova je životopis fiktivního anglického spisovatele s ruskými kořeny (jehož osud se na mnoha místech zřetelně protíná s osudem autora). Jeho vypravěčem je hrdinův nevlastní bratr, který se po letech odloučení vydává po stopách předčasně zemřelého sourozence, mimo jiné proto, aby se – jak naznačuje titul – vypořádal s dříve vydaným svědectvím Knightova bývalého sekretáře.
Polemiku s veskrze hloupou a tendenční Tragédií Sebastiana Knighta lze číst jako Nabokovův potměšilý komentář k soudobému literárnímu životu a především k senzacechtivému, rutinérskému či moralizujícímu psaní. Hravě ironický a mnohovrstevný text, jež díky analýzám neexistujících knih a rozsáhlým citátům získává až mystifikační potenciál, je zároveň biografií literáta, tragickým milostným příběhem s prvky detektivky i jemnou parodií na všechny tyto žánry.
Dvojice osudových žen v hrdinově životě se dotýká autorova návratného tématu sváru kulturních identit člověka v exilu – přestože hrdina touží stát se Angličanem, nakonec miluje a umírá jako Rus. A prostřednictvím rafinované hry s prolínáním vypravěče a jeho hrdiny svědčí román o nepoznatelnosti a nepopsatelnosti “skutečného života” kohokoli v jeho celistvosti.


Skutečný život Sebastiana Knighta


Přečtěte si knihu Skutečný život Sebastiana Knighta online zdarma

Kód: D0410694
EAN: 9788074329036
ISBN: 978-80-7432-903-6
Nakladatel: Paseka
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Počet stran: 184
Rozměry: 130,0×205,0x25,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Historické romány