Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke

Posted by

Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke

Stáhnout knihu Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

V celém díle Josefa Škvoreckého, plném komických zápletek lidské marnosti, zaznívá bolestný tón ztracené generace, která předčasně dospěla za války, toužila po světě bez ideologie, bez reglementace, bez násilí a nesla vzpomínku na středostavovský komfort první republiky.
Čekal ji však primitivismus politruků, pronásledování za buržoazní původ, chudoba a proletářská kultura. Škvoreckého krutě realistické prózy mají lyrický tón, jenž dosahuje nejvyšší intenzity právě v těchto dvou legendách – snech. Krásná Rebekka, která jediná z rodiny přežila koncentrační tábor, naslouchá v sedmi epizodách tragickému příběhu zmaru, smutnému svědectví o lidské zbabělosti, strachu a zradě, jež zničily nejenom její rodinu.
Nadpozemsky půvabná slovenská Maďarka Emöke obětuje budoucnost, aby zachránila režimem postižené rodiče před bídou. Východisko z krutostí života nalézá v náboženském zanícení, jež její světácký posluchač nedokáže pochopit. A na to, aby její vyprávění možná předznamenalo milostnou předehru, jde okolní svět příliš zkratkou a pošpinění na sebe nenechá dlouho čekat.
Rebekka a Emöke, dva žalozpěvy nad nadějemi mládí a smutným světem přetvářky a lži, nad věčnou milostnou hrou drobných klamů a úskoků – a především nad věčnou touhou po ztraceném ráji.

Štítky:
České novely,
České povídky


Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke


Přečtěte si knihu Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke online zdarma

Kód: D0247480
EAN: 9788073353773
ISBN: 978-80-7335-377-3
Nakladatel: Leda
Vazba: vázaná
Počet stran: 216
Rok vydání: 2014
Rozměry: 140,0×206,0x25,0mm
Váha: 352g
Jazyk: Česky
Kategorie: Humor a satira