Řím – Turistický průvodce (bez DVD)

Posted by

Řím - Turistický průvodce  (bez DVD)

Stáhnout knihu Řím – Turistický průvodce (bez DVD) zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Řím je nejúchvatnějším městem v Itálii, což z něj zároveň v očích mnoha lidí činí i nejvíce okouzlující město na světě. Ve starodávné metropoli, plné pozůstatků na více než dvě tisíciletí lidského osídlení, můžete strávit třeba celý měsíc a přesto ji poznáte sotva letmo. Město je ale něčím víc než jen muzeem pod otevřeným nebem: jeho kultura, jídla a obyvatelé spoluvytvářejí moderní pulzující město, které by bývalo stálo za návštěvu i bez svojí bohaté minulosti. Řím je dostatečně lákavý už jen jako místo s úžasnou historií, přičemž v pozici současné evropské metropole jej lze označit za naprosto jedinečný.
Při procházkách po centru Říma vás jistě napadne, že se tu za posledních nejméně sto let nic nového nepostavilo. Moderní prvky však ve městě přece jen existují a bezpochyby stojí za pozornost. Snad nejpůsobivější je čtvrť EUR z dob Mussoliniho ležící na jižním okraji města, kde široké bulváry protínají obdélníkovou síť ulic obklopených mohutnými budovami z mramoru. Celá čtvrť, včetně domů, byla navržena tak, aby oslavovala – a do jisté míry napodobovala – odkaz starověkého Říma, zatímco současně měla pohlížet do budoucnosti plné zcela moderních prvků. Celkově se jedná o skvělý příklad své doby, který poměrně dobře zestárl a kde dnes mimo jiného sídlí MAXXI od architektky Zahy Hadidové nebo muzeum umění dvacátého prvního století, které by snad již konečně mělo být po spoustě průtahů otevřeno. Jde přitom jen o některé z mnoha prestižních projektů z dílen slavných architektů, které ve městě v posledních letech vznikly. Nejznámějším a snad i nejspornějším je stavba Richarda Meiera, určená pro Ara Pacis Augustae, jež byla otevřena v roce 2005 a poskytuje vzdušný prostor pro oktaviánský oltář, přičemž do starověkého střediska současně vnáší notnou dávku modernismu. Auditorium (na obrázku) bylo slavnostně otevřeno v roce 2006 – dílo mezinárodně uznávaného italského architekta Renza Piana navržené tak, aby po celém světě posílilo kulturní slávu Říma, přineslo městu rozlehlé koncertní síně, které zoufale potřebovalo. Auditorium – a jeho tzv. Parco della Musica – navíc strhává pozornost na severní okraj centra města. Podobnou úlohu by mělo na straně jižní brzy sehrát dokončení přestavby centrálních tržnic v Ostiense. Obří projekt na přestavbu někdejšího rozlehlého areálu velkoobchodních potravinových trhů na maloobchodní a kulturní park je dosud v plném proudu. Jak je v Římě obvyklé, nikdo dost dobře neví, kdy bude park dokončený, nicméně jakmile se tak stane, určitě půjde o další posun města hlouběji do moderní éry.
Kdokoliv navštíví Řím, touží spatřit pozůstatky starověkého města. Ty se přitom dají velice snadno najít, neboť leží doslova rozházené po celém centru města. Existuje zde přitom jedna koncentrovanější oblast, jejíž návštěva zabere sama o sobě i několik dní: je to Forum Romanum, srdce města v dobách republiky, a přilehlý pahorek Palatin, na němž žili ti nejbohatší z bohatých – a kde vlastně Romulus a Remus podle legendy založili celé město. Oba zmíněné areály ohraničují sloupy a podstavce dalších fór zbudovaných za císařských časů, kolem kterých neustále probíhají archeologické vykopávky. Také se zde nachází symbolické Koloseum, stejně jako několik nedávno znovu otevřených římských domů stojících na pahorku Caelius. Hned za ním stojí Caracallovy lázně a Domus Aurea, obě stavby zosobňující gargantuovské stavební snahy pozdního období císařského Říma a tehdejších vládců (Domus Aurea je v současné době naneštěstí uzavřený). Zpět v centru města se pak tyčí obří kupole Pantheonu dokládající důvtip svých tvůrců. Krátká cesta za město vás přivede k překvapivě dobře zachovalým pozůstatkům někdejšího římského přístavu Ostia, které jsou jedním z nejlepších příkladů starověkého města, jaké lze dnes najít. Památky starověkého Říma lemují také prastarou cestu Via Appia Antica na jih od centra. Jakmile si prohlédnete, co vše zbylo z monumentů a domů starých Římanů, zavítejte do některého z úžasných římských muzeí – do dvou hlavních poboček muzea Nazionale Romano, jimiž jsou Palazzo Altemps a Palazzo Massimo, popřípadě do kapitolských muzeí a jejich pobočky v Centrale Montemartini. Společně vystavují vůbec nejúchvatnější a nejucelenější sbírku římských soch, fresek a dalších pozůstatků, jakou nikde jinde nespatříte – návštěvu si rozhodně nenechte ujít.

Štítky:
Lázeňství,
Řím 


Řím – Turistický průvodce (bez DVD)


Přečtěte si knihu Řím – Turistický průvodce (bez DVD) online zdarma

Kód: D0013680
EAN: 9788072175987
ISBN: 978-80-7217-598-7
Nakladatel: Jota
Vazba: Brožovaná bez přebalu matná
Počet stran: 416
Rok vydání: 2008
Rozměry: 130,0×200,0x25,0mm
Váha: 472g
Jazyk: Česky
Kategorie: Itálie