Republika československá

Posted by

Republika československá

Stáhnout knihu Republika československá zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Přestože bylo první republice vyměřeno pouhých dvacet let života, je dnes vnímána jako významná etapa našich dějin, jako jakýsi jejich uzlový bod. Při mnoha příležitostech se na ni odkazuje jako na vzor. Občas je ve veřejném prostoru idealizována, a to od médií přes filmové produkce, oficiální festivity, pomníky až po muzejní expozice. Zároveň se při pokusech o její demytizaci někdy sklouzává k bulvarizaci tématu.

Republika vznikla z velmi nesourodých regionů, které stály na různých „startovních pozicích“ (mentální horizonty, demografie, infrastruktura, náboženská situace, hospodářské poměry atd.). Vytvoření republiky neznamenalo jen změnu správních a hospodářských poměrů: osamostatnění, které se provádělo pod heslem „odrakouštění“, se týkalo rovněž idejí jako bylo republikánství nebo „Masarykův humanismus“. Jakým způsobem se republika s tímto dědictvím vyrovnávala, v čem byla úspěšná a co se nedařilo, jsou otázky, které si autoři knihy také kladli.

Reprezentativní publikace nabízí členěný pohled na meziválečné Československo. Tvoří ji kapitoly: Habsburská monarchie v moderní době, Zakládání státu, Od Šumavy k Tatrám, Mocenská centra a občanská společnost, Sebevědomý stát?, Kvas republiky, Proměny krajiny, Rytmy všedního dne, Zásah krizí, Znejistělá republika, Odvahu! a Druhá republika mapují životní rytmy i strukturu různorodé společnosti. Kniha sice kombinuje chronologický a tematické přístup, zároveň její uspořádání (hlavní text, doplňující texty a bohatý obrazový materiál) umožňuje více možností uchopení knihy: systematickou četbu, pouhé listování a zastavení se u přitažlivého tématu, hledání konkrétního fenoménu či otázek. Přitom bilancuje a ukazuje na místa a fenomény, o kterých stále víme velmi málo. Publikace, na které se podílel mezinárodní kolektiv více než šedesáti autorů, ukazuje Republiku československou v její komplikované rozmanitosti.


Republika československá


Přečtěte si knihu Republika československá online zdarma

Kód: D0452923
EAN: 9788074226434
ISBN: 978-80-7422-643-4
Nakladatel: Nakladatelství Lidové noviny
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Počet stran: 1024
Rozměry: 210,0×270,0mm
Váha: 3000g
Jazyk: Česky
Kategorie: Dějiny států