Recent Developments in Fibrous Material Science (ENG)

Posted by

Recent Developments in Fibrous Material Science

Stáhnout knihu Recent Developments in Fibrous Material Science (ENG) zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Odborná kniha z oblasti nejmodernějšího materiálového inženýrství se zabývá zcela novými přístupy v oblasti polymerních materiálů. Jde o výsledky výzkumu na molekulární úrovni, tak aby na makroskopické byly dosaženy všechny požadované vlastnosti pro uživatele materiálu. Interdisciplinární výzkum zahrnuje spolupráci chemiků, biochemiků, biologů a textilních i stroj. materiálových inženýrů.
První část se zabývá přírodními vlákny, materiály a kompozity. Druhá část je spojena s pokročilými tepelně izolačními materiály. Třetí část je zaměřena na pokročilé akustické materiály. Čtvrtá část je kombinací diverzifikovaných vlákenných materiálů používaných v široké škále aplikací.

The current book is the second in a series of manuscripts under “Progress in Fibrous Material Science”. These books are collection of chapters dealing with state of the art technologies and the science of polymeric materials in specific. Research in this area primarily focuses on efforts to design materials at a molecular level to achieve desirable properties and applications at a macroscopic level. Much of the research is highly interdisciplinary, involving collaborations with chemists, biochemists, materials scientists, mechanical engineers and biologists. Moreover, most of the researchers and graduate students are affiliated with Department of Material Engineering, Faculty of Textile Engineering, Technical University of Liberec.
The first part deals with natural fibers, materials and composites”.
The second part is connected with advanced thermal insulation materials.
Third part is focused to advanced acoustic materials.
The fourth part is a combination of diversified fibrous materials used in a wide range of applications.

Štítky:
Monografie,
Kolektivní monografie,
Naučná literatura – anglicky,
Materiálové inženýrství


Recent Developments in Fibrous Material Science (ENG)


Přečtěte si knihu Recent Developments in Fibrous Material Science (ENG) online zdarma

Kód: D0312715
EAN: 9788087269459
ISBN: 9788087269459
Nakladatel: OPS
Vazba: brožovaná
Počet stran: 429
Jazyk: Anglicky
Kategorie: Odborná technická literatura