Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá

Posted by

Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá

Stáhnout knihu Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Rakovina tlustého střeva (kolon) a konečníku (rektum) má mnoho společného, což vystihuje i společný název kolorektální karcinom (KRK).
Příčinou je špatný životní styl, vrozená náchylnost či kombinace obou faktorů, kvůli nimž se mohou buňky střevní sliznice začít chovat „nenormálně“, rychle a nekontrolovatelně růst, až se vše „zvrhne“ ve zhoubné bujení. U nás i celosvětově patří KRK mezi nejčastější nádorová onemocnění. Děje se tak navzdory velké „výhodě“ tohoto onemocnění, které se vyvíjí dlouhodobě (až 10 let), a proto lze při dobře prováděné prevenci přijít již na přednádorová stadia (tzv. polypy – výrůstky střevní sliznice), jež můžeme jednoduše (endoskopicky, tedy bez operace) odstranit. Zabráníme tak dalšímu růstu a nádor vlastně ani nevznikne. Určitou nevýhodou však může být fakt, že se jedná o střeva, konečník a stolici, což jsou bohužel oblasti, jež mohou některým lidem znít nepříjemně až odpudivě. Přesto však stojí za to překonat ostych a stud a jednou za čas podstoupit preventivní vyšetření (testy na okultní krvácení nebo přímo primární screeningovou kolonoskopii), zvláště pokud jste dosáhli 50 let věku. Může vám zachránit život, zabránit vzniku nádoru, a tedy i náročné chirurgické a onkologické léčbě.
V naší brožurce se dozvíte, jak nádor vzniká a jak se projevuje, kdy hrozí vyšší riziko onemocnění, jaké jsou možnosti primární prevence (dieta a životní styl), sekundární prevence (screening), co jsou testy na okultní krvácení do stolice, v čem spočívá kolonoskopie, jaké se nabízejí varianty léčby endoskopické, chirurgické a onkologické včetně chemoterapie, v čem spočívají nežádoucí účinky onkologické léčby a jaké existují možnosti jejich ovlivnění, co dělat po ukončení léčby v rámci prevence recidiv, zodpovězeny jsou i otázky pracovní neschopnosti a nemocenského pojištění.

Štítky:
Informační publikace,
Rakovina, nádory,
Střeva, tlusté střevo


Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá


Přečtěte si knihu Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá online zdarma

Kód: D0000130
EAN: 9788020424747
ISBN: 978-80-204-2474-7
Nakladatel: Mladá fronta
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 36
Rok vydání: 2011
Rozměry: 110,0×165,0x5,0mm
Váha: 36g
Jazyk: Česky
Kategorie: Klasická medicína