Oběti okupace

Posted by

Oběti okupace

Stáhnout knihu Oběti okupace zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

V průběhu invaze pěti států Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 způsobili vojáci okupačních armád velké ztráty na životech, zdraví a majetku československých obyvatel. Normalizační komunistický režim nepřipouštěl připomínání památky obětí ani žádný výzkum na toto téma. Pokusy o vyčíslení lidských a materiálních ztrát proto mohly začít až po roce 1989.

Publikace „Oběti okupace“, vzniklá v rámci výzkumného projektu Ústavu pro studium totalitních režimů zaměřeného na události roku 1968, přináší dosud nepublikovaná fakta o okolnostech úmrtí československých občanů způsobených příslušníky vojsk Varšavské smlouvy na území Československa od 21. srpna do konce roku 1968. Text je zpracován na základě využití co možná nejširšího spektra dostupných materiálů. Autoři kromě archiválií a dobové publicistiky pracovali také se vzpomínkami pamětníků, zejména pozůstalých po obětech. Text je doplněn velkým množstvím především méně známých fotografií pocházejících z veřejných archivů i soukromých sbírek.
Při výzkumu narazili autoři na celou řadu běžně tradovaných nepřesností a omylů, které pronikly i do odborných publikací vyšlých v předchozích letech. Především byl nově přezkoumán počet obětí usmrcených v roce 1968 a doplněn o další osoby. K dosavadním 94 obětem tak přibylo dalších 14 jmen. Jedná se především o lidi, kteří byli těžce zraněni při dopravních nehodách a svým zraněním podlehli až později v nemocnici. Ve statistikách Veřejné bezpečnosti a prokuratury, z nichž se dosud výhradně vycházelo, však nadále figurovali pouze jako těžce zranění.
Kromě toho se autorům podařilo získat úplně nová fakta k řadě případů usmrcení československých občanů a po čtyřiceti letech odstranit některé dosud přetrvávající nejasnosti nebo omyly. Čtenáři se mimo jiné mohou seznámit s novými informacemi o událostech u pražského rozhlasu, nebo o mladém muži, střeleném do hlavy sovětskými vojáky před budovou ÚV KSČ, jenž byl dosud považován za první pražskou oběť okupace.

Štítky:
Studie,
Státy, kultury, národy,
Československo – dějiny,
Československo,
Medailony,
Oběti komunismu – československo,
Protestní hnutí – československo,
Srpen (1968 : československo),
Trestné činy – československo,
1968,
Oběti komunismu,
Protestní hnutí,
Trestné činy,
Okupace


Oběti okupace


Přečtěte si knihu Oběti okupace online zdarma

Kód: D0012485
EAN: 9788087211014
ISBN: 978-80-87211-01-4
Nakladatel: Ústav pro studium totalitních režimů
Vazba: vázaná
Počet stran: 192
Rozměry: 240,0×310,0x21,0mm
Váha: 1000g
Jazyk: Česky
Kategorie: České a slovenské dějiny