Geniální přítelkyně

Posted by

Geniální přítelkyně

Stáhnout knihu Geniální přítelkyně zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Román Geniální přítelkyně tajemné autorky Eleny Ferrante, která před médii pečivě střeží nejen své soukromí, ale i svou totožnost a tvář, je první ze stejnojmenné tetralogie, jejíž pojící linií je složité, bouřlivé, ale stále intenzivní přátelství mezi Elenou a Lilou, které se narodily a vyrostly v chudinské neapolské čtvrti.

Vypravěčkou jejich příběhu je Elena, která v incipitu prvního dílu ságy začíná už jako stará žena vzpomínat na dětství a mládí prožité v poválečné bídě a zaostalosti, uprostřed přediva osobních příběhů obyvatel jejich čtvrti. První díl pojímá události přibližně deseti let, během nichž se ze dvou žákyň první třídy stanou dospívající dívky a Itálie se z poválečné morální kocoviny a materiální bídy propracuje k ekonomickému zázraku. Elena i Lila v sobě už od dětství živí sen, že se jim podaří překonat hranice čtvrti, a to jak fyzicky, tak i obrazně, jelikož jsou obě vábeny oním neznámým velkým světem, v němž by mohly být slavné, bohaté, nezávislé. Nechtějí žít podobně jako jejich matky či jako spousta dalších žen, jež se plně podřizují vůli a rozhodnutím svých manželů, otců, bratrů. Název románu totiž odkazuje jak k Lile, tak i k Eleně, protože přesně takhle vidí jedna druhou už od prvního setkání: jako tu geniální přítelkyni. Jejich vztah je proto poznamenán i bezděčnou rivalitou, kterou však vyvažuje silný cit, jenž je pojí, jejich intimní spiklenectví, touha studovat, poznávat a také skutečnost, že obě si v prostředí, do něhož se narodily, připadají cize a nepatřičně. Jejich cesty se začnou rozcházet ve chvíli, kdy Elena získá svolení pokračovat po základní škole dál ve studiu, zatímco Lila je donucena se začít chystat na „dráhu“ ženy v domácnosti, manželky a matky.
První román symbolicky končí Lilinou svatbou se zámožným majitelem místního lahůdkářství, který finančně pomáhá její rodině. Z Lily se stává bohatá panička, a studentka Elena, před kterou se otvírají stále širší obzory poznání, neví, jestli má kamarádce závidět, nebo ji litovat.


Geniální přítelkyně


Přečtěte si knihu Geniální přítelkyně online zdarma

Kód: D0340976
EAN: 9788072603404
ISBN: 978-80-7260-340-4
Nakladatel: Prostor
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 304
Rozměry: 125,0×200,0x25,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Historické romány