Gaza – Poznámky pod čarou dějin

Posted by

Gaza - Poznámky pod čarou dějin

Stáhnout knihu Gaza – Poznámky pod čarou dějin zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Poznámky pod čarou dějin
V roce 1956 zastřelili izraelští vojáci v Rafahu 111 Palestinců, což by zdánlivě mohla být jen poznámka pod čarou v dlouhé a krvavé historii izraelsko-palestinského konfliktu. Šlo o chladnokrevný masakr, nebo hroznou chybu? Právě na to se padesát let poté Joe Sacco snaží přijít v rozhovorech s uprchlíky, vdovami i šejky.
Tak jako v Palestině a Bezpečné zóně Goražde se Saccovi i tentokrát podařilo objektivně přiblížit čtenáři jeden z klíčových konfliktů našeho věku. Tento grafický román je jeho zatím nejambicióznější dílo, je esencí tragédie.
Příběhy, které Sacco vypráví, jsou poznámky pod čarou. Lidé, co ty příběhy vyprávějí, lidé, kteří v nich umírají – ti všichni nejsou víc než poznámky pod čarou. „Poznámky pod čarou
jsou zbytné,“ tvrdí Sacco, ale vy dobře víte, že věří v pravý opak. „Je to takový zvláštní konstrukt – pokud budeme dbát na poznámky pod čarou, dost možná uvidíme celou situaci jasněji.“ Jinými slovy: těch 111 mrtvých způsobilo jejich příbuzným strašnou bolest, ale z dějepiseckého hlediska je to zanedbatelný incident, který se hodí zmínit jen v poznámce pod čarou. To je silná metafora.

Štítky:
Arabsko-izraelské konflikty,
Izrael,
Palestina,
Masakry


Gaza – Poznámky pod čarou dějin


Přečtěte si knihu Gaza – Poznámky pod čarou dějin online zdarma

Kód: D0003246
EAN: 9788073810849
ISBN: 978-80-7381-084-9
Nakladatel: BB ART
Vazba: Pevná s přebalem lesklá
Počet stran: 432
Rok vydání: 2010
Rozměry: 210,0×280,0x40,0mm
Váha: 1000g
Jazyk: Česky
Kategorie: Komiks pro dospělé a mládež