Filozofia, teológia, jazyk (SK)

Posted by

Filozofia, teológia, jazyk

Stáhnout knihu Filozofia, teológia, jazyk (SK) zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Monografia Filozofia, teológia, jazyk poskytuje metodologický návod na skúmanie vzťahu filozofie, teológie a jazyka od Pytagora, Platóna, Sokrata a Aristotela cez stoickú filozofiu až po novoplatonizmus. Ďalej cez judaizmus, Filona a apoštola Pavla hodnotí prínos filozofujúcich teológov 2. storočia – apologétov, prostredníctvom ktorých kresťanské teologické myslenie vyšlo z úzkych rámcov judaizmu a dostalo sa do silnej konfrontácie s gréckou filozofiou.
Apologetickú literatúru vystriedal Irinej Lyonský, ktorý reagoval na gnosticizmus – nábožensko-filozofický smer raného kresťanstva, ktorý vznikol zmiešaním prvkov kresťanskej viery, náboženských predstáv starého Orientu, predovšetkým perzských, sýrskych a židovských filozofických myšlienok Poseidónia, Platóna a novoplatonizmu, Pytagora a novopytagorizmu, ako aj stoicizmu.
Po celé stáročia viedol človeka k filozofii obdiv, pochybnosť a uvedomenie si ohraničenosti možností ľudskej existencie. Hlavnou charakteristikou antickej filozofie je hľadanie pravdy, teda metodická cesta skúmania obsahu každého poznávania. Helenizmus vyzdvihol jazyk na jediný nástroj myslenia v čase, keď ešte, okrem výnimiek pomerne malého významu, národy používali jazyk len na uspokojenie svojich každodenných biologických potrieb. Grécke myslenie a grécky jazyk mali silný vplyv aj na neskoršie obdobia pri vytváraní novších filozofických prúdov, ktoré sú výsledkom mnohorakého dozrievania gréckeho myslenia s novými prvkami.

Štítky:
Studie,
Naučná literatura – slovensky,
Křesťanská teologie,
Náboženství – slovensky,
Teologie a filozofie,
Bůh (teologie),
Poznatelnost boha,
Trojice,
Antika,
Interpretace (filozofie),
Dějiny teologie


Filozofia, teológia, jazyk (SK)


Přečtěte si knihu Filozofia, teológia, jazyk (SK) online zdarma

Kód: D0118597
EAN: 9788080683528
ISBN: 80-8068-352-2
Nakladatel: Futurum primum
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 312
Rozměry: 155,0×210,0x20,0mm
Váha: 446g
Jazyk: Slovensky
Kategorie: Filozofie