Elita zabijáků – Zasvěcený pohled na nejutajenější americký tým speciálních operací

Posted by

Elita zabijáků - Zasvěcený pohled na nejutajenější americký tým speciálních operací

Stáhnout knihu Elita zabijáků – Zasvěcený pohled na nejutajenější americký tým speciálních operací zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Novinář Michael Smith ze Sunday Times odhaluje pětadvacetiletou historii jedné z nejutajenějších jednotek speciálních operací americké armády. Tým s názvem „The Activity“ zná pouze pár vyvolených zasvěcenců. Léta se skrýval pod nejrůznějšími krycími jmény jako Centra Spike nebo Grey Fox, která se navíc neustále měnila. Byl tolikrát veřejně „zatracen“ a poté opět tajně vzkříšen, že získal téměř mýtické postavení.A to i mezi elitními jednotkami speciálních operací celého světa. Nelze se proto divit, že si jméno a některé jeho akce vypůjčili pisatelé románových thrillerů.
Jeho příběh začíná „totálním průserem“ (jak se vyjádřil jeden z přeživších účastníků) při neúspěšném pokusu o osvobození amerických rukojmí z Íránu v roce 1980. Jednou z hlavních příčin selhání operace Eagle Claw se stal zásadní nedostatek informací ze zpravodajské činnosti přímo na místě. Proto se velení americké armády v lednu 1981 rozhodlo založit „Intelligence Support Activity“, což bylo krycí jméno pro armádní výzvědnou jednotku, která by dokázala tajně operovat kdekoliv na světě. Skryta před politiky a vládními autoritami měla podnikat neprokazatelné operace jako přípravu pro oficiální záchranné akce armádních jednotek typu Delta Force a SEAL Team Six.
Michael Smith měl příležitost hovořit s celou řadou bývalých příslušníků Activity. Díky tomu máme dnes možnost sledovat jejich postup při operacích od osvobození generála Jamese Doziera, uneseného členy italských Brigatte Rose, až po dopadení Saddáma Husajna a zlikvidování klíčových členů Al-Kajdy. Přitom objevíme pravdu o amerických pokusech o záchranu nezvěstných amerických vojáků z Laosu po vietnamské válce.
Mužové – a také ženy – jednotky Activity se činili rovněž v Jižní Americe, kde se ocitli v čele boje proti drogovým baronům. Poskytli elektronické zabezpečení při získávání informací, které vedly kolumbijské „eskadry smrti“ k odhalení úkrytu Pabla Escóbara a jeho mužů. K nedávným misím patřilo vystopování válečných zločinců z války v bývalé Jugoslávii v jejich bezpečných úkrytech na Balkáně. Příslušníci Activity se přitom vydávali za francouzské bojovníky, aby ukolébali srbské válečné vůdce a poskytli jim falešný pocit bezpečí. Nejnovější úkoly pak zahrnují operace v Iráku, Afghánistánu a v „rohu Afriky“. Kniha Elita zabijáků odhaluje neuvěřitelnou pravdu o pozadí jedné z nejutajenějších organizací pro zvláštní operace. O jednotce, která bojuje v přední linii války s terorismem.

Štítky:
20.-21. stol.,
Vojenství,
Speciální jednotky (vojenství) – spojené státy americké,
Speciální operace (vojenství) – spojené státy americké,
Speciální jednotky (vojenství),
Speciální operace (vojenství),
Války


Elita zabijáků – Zasvěcený pohled na nejutajenější americký tým speciálních operací


Přečtěte si knihu Elita zabijáků – Zasvěcený pohled na nejutajenější americký tým speciálních operací online zdarma

Kód: D0125419
EAN: 9788020609205
ISBN: 80-206-0920-2
Nakladatel: NAŠE VOJSKO
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran: 288
Rok vydání: 2008
Rozměry: 162,0×232,0x26,0mm
Váha: 592g
Jazyk: Česky
Kategorie: Armáda, zbraně a vojenská technika