Anežský klášter v Praze

Posted by

Anežský klášter v Praze

Stáhnout knihu Anežský klášter v Praze zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Klášter založila členka královské dynastie Přemyslovců sv. Anežka (1211–1282), řadící se k velkým duchovním osobnostem Evropy.
Autorka Soukupová Helena se v deseti kapitolách postupně zabývá osobou zakladatelky, vznikem a vývojem františkánského řádu i jednotlivými etapami stavebního vývoje kláštera; těžiště její práce spočívá v interpretaci středověkého programu.
Anežka se jako jedna z prvních vysoce postavených osobností své doby věnovala charitativní činnosti a významně ovlivnila kulturní a umělecký vývoj v Čechách i v sousedních zemích. Založila špitál a klášter klarisek a spolu se sv. Klárou se pokusila o změnu řádových pravidel v duchu původního učení sv. Františka. Naplněním jeho odkazu byla realizace sdruženého kláštera menších bratří a sester. Vrcholem stavebního programu se stalo mauzoleum Přemyslovců, určené pro krále Přemysla Otakara II. a jeho rodinu. Bylo zasvěceno Kristu Spasiteli a vybaveno nejvzácnějšími iluminovanými rukopisy a relikviáři. K dalším závažným objevům monografie patří identifikace Anežčiny dobové podobizny zachované v architektuře, lokalizace její soukromé oratoře i původního hrobu v kapli P. Marie. Autorka dále sleduje osudy kláštera ve 14. a následujících stoletích, v době renesance a baroka i strastiplné období po zrušení kláštera a jeho následnou profanaci. V závěru přibližuje jednotlivé etapy více než sto let trvající obnovy (poslední z nich proběhla po povodni v roce 2002) a současné využití kláštera pro expozici Národní galerie. Kniha zároveň reaguje na nejnovější českou i zahraniční literaturu a přináší množství plánů a unikátních fotografií v nové grafické úpravě prof. Rostislava Vaňka.

Štítky:
Monografie,
Architektura a památky,
Kultura a společnost,
Křesťanské světice,
Křesťanství a kultura,
Umělecké památky – česko,
Umělecké památky,
Kulturní památky,
Obnova a rekonstrukce památek – česko,
Obnova a rekonstrukce památek,
Křesťanství a kultura – česko,
Galerie,
Kláštery,
Staré město (praha, česko),
Staré město (praha, česko) – náboženské a kulturní poměry,
Církevní památky – česko,
Církevní památky,
Křesťanské světice – česko,
Galerie – česko,
Staré město (praha, česko) – dějiny,
Anežka česká, svatá, 1205-1282,
Kláštery – česko,
Historie,
Přemyslovci,
Duchovno


Anežský klášter v Praze


Přečtěte si knihu Anežský klášter v Praze online zdarma

Kód: D0039757
EAN: 9788074290121
ISBN: 978-80-7429-012-1
Nakladatel: Vyšehrad
Vazba: vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
Počet stran: 464
Rok vydání: 2011
Rozměry: 252,0×337,0x45,0mm
Váha: 3000g
Jazyk: Česky
Kategorie: Středověk