Aby člověk neupadal v nečlověka

Posted by

Aby člověk neupadal v nečlověka

Stáhnout knihu Aby člověk neupadal v nečlověka zdarma ve formátu pdf, epub, mobi, rtf a fb2

Lidskost je vzácná komodita. Je tím vzácnější, čím intenzivněji jsme si vědomi jejího nedostatku. Od dob osvícenství západní civilizace věřila, že lidskost bude postupovat vpřed společně s rozumovým poznáním a vědou. Že scientia zajistí conscientia. Vždyť přece ten, kdo správně ví, bude i správně jednat. Tak se v duchu kantovského „sapere aude“ optimisticky očekával všeobecný pokrok humanity.
Historická zkušenost však ukázala, že s lidskou povahou je to složitější. Je sice pravda, že v oblasti vědecko-technického poznání západní svět zaznamenal mimořádný rozvoj, který mu skýtá nebývalou moc a blahobyt, lidskost však pokulhává, dokonce prodělává krizi. Kultura nadbytku a prosperity ostře kontrastuje se skutečností bídy milionů hladovějících, strádajících, negramotných či marginalizovaných jedinců i celých národů, kterým „civilizovaný“ svět neumí pomoci, neboť má dost problémů sám se sebou.
Může s tím škola něco udělat? Může výchova pomoci člověku stát se tím, kým být má? Je v moci výchovy humanizovat člověka? Komenský věřil, že ano. Kniha předkládá jeho pojetí zlidšťování člověka, resp. pedagogické humanizace.

Štítky:
Monografie,
Výchova a vzdělávání,
Pedagogové – česko,
Pedagogové,
17. století,
Komenský, jan amos, 1592-1670,
Komeniologie,
Pedagogové – česko – 17. století,
Výchova a vzdělávání – 17. století,
Pedagogická antropologie


Aby člověk neupadal v nečlověka


Přečtěte si knihu Aby člověk neupadal v nečlověka online zdarma

Kód: D0281053
EAN: 9788074651366
ISBN: 9788074651366
Nakladatel: Pavel Mervart
Vazba: brožovaná
Počet stran: 204
Jazyk: Česky
Kategorie: Literární vědy